forum spawacza
http://forum.spawacz.pl/

Prostownik do ładowania akumulatora
http://forum.spawacz.pl/viewtopic.php?f=19&t=3042
Strona 1 z 1

Autor:  gruby [ wtorek, 13 marca 2018, 08:59 ]
Tytuł:  Re: Prostownik do ładowania akumulatora

zasada jest prosta - akumulator powinniśmy docelowo ładować prądem rzędu 10 % jego pojemności. U Ciebie będzie to 6 A. Ładowanie wtedy jest najbardziej efektywne.
Jeżeli akumulator jest na tyle rozładowany, że nie przyjmuje prądu to należy go pobudzić - czyli na 10-30 minut ładować dwukrotnie większym natężeniem prądu - w tym przypadku 12 A. Na starych transformatorowych prostownikach dobrze było to widać - po wskazówce na amperażu.
Co do mikroprocesorowych prostowników to już parametry dobierają sobie automatycznie. I maja niskie prądy ładowania. Plus jest taki, że są praktycznie bezobsługowe. Podłączamy do akumulatora i możemy o nich zapomnieć. Po naładowaniu sam się wyłączy. Co do jego funkcjonalności to bardzo dobrze się sprawdza w przypadku ładowania konserwacyjnego. Minusem natomiast jest to, że jak jest mocno rozładowany akumulator to nawet go nie ruszy. No i sam proces ładowania - jest bardzo długi... A i jeszcze jedno - akumulator ładowany klasycznym prostownikiem transformatorowym będzie lepiej naładowany - głównie za sprawą większego prądu ładowania.
Co do wyboru ładowarki do akumulatorów - jak chcesz elektroniczny / mikroprocesorowy to szukaj takiego, żeby miał prąd ładowania wyższy niż 4 A - tych jest najwięcej i są tańsze, ale z wyższym prądem ładowania więcej jesteś w stanie zrobić. Prąd ładowania sam sobie ustala, a w tych 4 A będzie w większości przypadków zawsze na maksa.

Autor:  gruby [ wtorek, 13 marca 2018, 13:19 ]
Tytuł:  Re: Prostownik do ładowania akumulatora

trzeba przyznać, że CTEK to jedna z lepszych marek tego typu urządzeń

Autor:  4weld [ wtorek, 13 marca 2018, 22:34 ]
Tytuł:  Re: Prostownik do ładowania akumulatora

Ctec zacny sprzęt, można je też spotkać pod marką Unicraft

Autor:  gruby [ środa, 14 marca 2018, 09:49 ]
Tytuł:  Re: Prostownik do ładowania akumulatora

4weld napisał(a):
Ctec zacny sprzęt, można je też spotkać pod marką Unicraft


A tego to nie wiedziałem.
Człowiek jednak całe życie się uczy :)

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/