spawacz.pl

forum spawacza

Dyskusje, opinie i porady dotyczące szeroko pojętej branży spawalniczej
Teraz jest niedziela, 17 listopada 2019, 22:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 12 lipca 2015, 12:31 

Witam! Czy ma ktoś dane na temat wpływu inwertorów spawalniczych na jakość energii elektrycznej w sieci. Czy nowoczesne źródła inwertorowe mają znaczący wpływ na jakość energii - tj powodują przygasanie żarówek itp?? Interesuje mnie głównie opinia na temat małych inwertorów max 200A chociaż inne spostrzeżenia też będą mile widziane. Jak podchodzi do tematu spawalnictwa dystrybutor energii elektrycznej np PGE - czy istnieją jakieś obostrzenia w tym temacie - np małe zakłady ślusarsko-spawalnicze muszą jakieś dodatkowe normy?? Czy działają na zwykłej taryfie C11?? Jakie są metody sprawdzenia wprowadzania zniekształceń harmonicznych do sieci?? W instrukcji WF JET TIG jest napisane, że nie nadaje się do użytku w lokalizacjach mieszkalnych - co to jest lokalizacja mieszkalna - mieszkanie/dom czy może szereg zabudowań podłączonych do tej samej sieci elektrycznej niskiego napięcia?? Jakie przepisy to regulują?? Mam nadzieję, że zbytnio nie zagmatwałem i jest to pytanie zrozumiałe.

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

PostNapisane: piątek, 21 czerwca 2019, 20:28 

Witam. jesli chodzi o energię elektryczną to jak wygląda proces załatwiania transformatora? Gdyż jestem skazany na dystrybucję firmy, która podniosła mi ceny 500zł za megawat i myślałem nad trafo od Tauronu. Czu możecie mi pomóc w temacie? Pozdrawiam

PostNapisane: piątek, 21 czerwca 2019, 22:32 

Szanowny Panie , leeroy15

W najprostszy sposób odpowiada na pańskie pytanie dokument typu https://www.energa-operator.pl/upload/w ... _nnOSD.pdf
a dokładnie schemat znajdujący się na ostatniej stronie.

Streszczając ten dokument mogę Panu wypunktować:
1. W sieciach rozległych np. sieć dystrybucyjna na wsi niskiego napięcia włączenia do danego węzła (do sieci powiązanej z tą samą stacją transformatorową) źródła o dużym poborze mocy może spowodować zmianę napięcia w tym węźle a co za tym idzie rozpływu prądów. Co oznacza, że jeśli źródło (stacja zasilająca dany węzeł) może dostarczać załóżmy prąd maksymalny 100A a pan będzie zabierał dużym odbiornikiem (sparawarką , dużą sprężarką ,silnikiem elektrycznym) np 80A to dla innych użytkowników tego prądu jakby "nie starczy" bo pan zabierze większość. Może się to objawiać wahaniami napięcia, przez co komuś mogą przygasnąć żarówki w chwili pracy lub załączanie i wyłączania takiej "maszyny" (jestem świadkiem takiego zjawiska). Myślę, że jeśli ma to być zakład ślusarski to jeśli zapady napięcia będą częste, zauważalne i powiązane z Pańską działalnością to ktoś życzliwy może na pana donieść, ale nie wiem co w taki przypadku się stanie.

2. Jakie są metody pomiaru harmonicznych - nie wiem ,ale jest coś takiego jak THD czyli współczynnik zawartości harmonicznych w sieci i ma on wartości uregulowane. Pomiar odbywa się najprawdopodobniej urządzeniem mierniczym o nazwie analizator sieci. Wydaje mi się że do takiego badanie może dojść na wskutek donosów (bo raczej operator sam tego nie wykryje), to pewnie odbędzie się jakaś ekspertyza z elektrykiem pomiarowcem. Ogólnie źródła impulsowe (inwertery) wprowadzają dużo zakłóceń do sieci gdyż prąd pobierają impulsowo a nie ciągle. Tak jakby jechał pan samochodem i pulsacyjnie, ale szybko wciskał i puszczał pedał gazu, samochód nie jechałby ze stałą prędkością co byłoby wkurzające dla pasażerów.

3. Inwertery o prądzie spawania ok 200A to urządzenia pobierające z sieci nierzadko moc o wartości 6kW czyli przy napięciu 230V pobierają prąd ok 20A. Ja osobiście przeglądając wartości wymaganych zabezpieczeń dla różnych rodzajów spawarek (bester magnum trafilux) i technologii spawalniczych (mig/mag/mma/tig) nie spotkałem się z wymaganym zabezpieczeniem wyższym niż 25A(patrzyłem po Allegro i dystrybutorach sprzętu). Więc raczej bym się jednej spawarki nie obawiał.

4. Taryfa C11 oznacza grupę rozliczeniową o następującej charakterystyce :
moc maksymalna to 40kW a maks nastawa wyłącznika nad prądowego przedlicznikowego to 63A.

Jeśli pańska instalacja elektryczna jest przystosowana do poboru mocy do 40kW i prądzie maksymalnym pobieranym z sieci wynoszącym 63A to myślę, że dla dostawcy energii nie będzie to różnicy czy jest to klient prywatny czy firma bo pozwalając na taką taryfę jest przygotowany na przyłącze o takich parametrach elektrycznych w tym miejscu.

5.Jakie przepisu regulują? Zapewne instrukcja ruchu i eksploatacji sieci niskiego napięcia , ale nic dla pana nie będzie wynikało z tego dokumentu.

6 Wydaje mi się że największym problemem w pańskim przypadku będą kary za zbyt duży pobór mocy biernej, czyli tak jakby "zakłócenia" , które jest wprowadzane od sieci przez takie urządzania jak silniki indukcyjne spawarki duże transformatory. W przełożeniu na język ludzki może pan wprowadzać pewną ilość mocy biernej do sieci ("zakłócać") ale powyżej pewnego limitu zapłaci pan karę za ponad umowną wartość takiej mocy i są to znaczne kwoty.

A tak na koniec raczej bym się nie obawiał jeśli będzie Pan miał jeden migomat i kilka szlifierek i wiertarek czytaj jedno-osobowa działalność albo z bratem szwagrem itp. Chyba, że ma Pan zamiar robić naprawy przemysłowo np. spawarka chodzi non stop, ciągle coś ktoś szlifuje inny pracownik wierci, ktoś lakieruje kompresorem, pali się światło, ogrzewa pan lokal w zimę to wtedy te 40kW może być mało.

Mam nadzieję, że nie zasnął Pan czytając ten przydługi post i że pomogłem

Pozdrawiam

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]