spawacz.pl

forum spawacza

Dyskusje, opinie i porady dotyczące szeroko pojętej branży spawalniczej
Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 19:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 2 stycznia 2018, 20:09 

Witam Panowie.
Pracuje w Niemczech jako spawacz tig jak i programista robota spawalniczego. Niedługo założę własną firmę w Polsce. Stoję natomiast przed pewnym dylematem odnośnie pierwszego tiga. Potrzebuje rady od bardziej doświadczonych użytkowników który z wymienionych przeze mnie wg Was jest wart swojej ceny.
Wybrałem:
https://www.hurtowniaspawarek.pl/esab-o ... p-234.html

https://www.hdb-schweiss-shop.de/Schwei ... :2251.html

http://www.centrumspawalnicze.pl/spawar ... 6g_4m_ergo

https://www.professional-store.com/kate ... ge?c=33350

Chodzi o spawanie stali nierdzewnej. Ja jestem najbardziej skłonny do tiga Rehm. Sam pracuje na takiej spawarkę i wg mnie jest bardzo ale to bardzo dobra. Spawanie różnego rodzaju kotłów o średnicach ponad 1 m nie stanowi dla nie problemu. Wcześniej spawalne spawarka lorch ale wg mnie ten Rehm jest o wiele lepszy. No i na tym moje doświadczenie się kończy. Zastanawia mnie też fakt że pomimo klasy tych urządzeń nie jest o nich głośno np jak choćby fronius czy ewm. Mam nadzieje że pomożecie wybrac :)

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

PostNapisane: środa, 3 stycznia 2018, 23:09 

Zależy co masz na myśli pisząc że o spawarkach EWM czy Fronius nie jest głośno. Generalnie te dwie marki są rozpowszechnione i rozpoznawalne w Polsce w branży spawalniczej. Oczywiście zazwyczaj najwięcej urządzeń tych firm stoi w zakładach produkcyjnych. Inna kwestią są pieniądze jakie trzeba zapłacić za te marki i trzeba się zastanowić czy jest sens przepłacać jak można kupić coś w podobnej klasie za dużo niższe pieniądze? To już kwestia wyboru każdego człowieka.

Spawarki Rehm również nie należą do najtańszych, więc zależy czy chcesz kupić ją w Niemczech czy planujesz zakup w PL? Ostatnio diagnozowałem migomat z pulsem 250A z Rehma to cena kosmiczna w okolicy 20k PLN ( w tych pieniądzach można zakupić np. Citopulsa 520 ).

Jeśli chodzi o tigi które wymieniłeś to ja bym był za wyborem EWM.
Ze swojej strony mogę Ci jeszcze zaproponować pod rozwagę CITOTIGA II 300 DC produkcji Oerlikon.
https://www.oerlikon-welding.com/tig-dc ... rial-range

Koszt około 10k pln netto.

PostNapisane: środa, 3 stycznia 2018, 23:55 

Chodziło mi o to że właśnie o EWM czy Fronius jest stosunkowo głośno. A np. o Rehm pomimo swojej ceny i jakości już nie słychać. Za spawarkę mogę dać około 25 tys. Musi być natomiast wytrzymała gdyż będzie pracowała dzień w dzień. Dlatego też nie myślę o jakichś tańszych. Spawarkę planuje kupić w Niemczech. I jeszcze pytanie bo to jest sedno sprawy: czemu poleca Pan właśnie EWM? :)

PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2018, 00:26 

Hwk napisał(a):
Chodziło mi o to że właśnie o EWM czy Fronius jest stosunkowo głośno. A np. o Rehm pomimo swojej ceny i jakości już nie słychać. Za spawarkę mogę dać około 25 tys. Musi być natomiast wytrzymała gdyż będzie pracowała dzień w dzień. Dlatego też nie myślę o jakichś tańszych. Spawarkę planuje kupić w Niemczech. I jeszcze pytanie bo to jest sedno sprawy: czemu poleca Pan właśnie EWM? :)

To źle w takim razie zrozumiałem Pana zamysł :)

W tym przypadku racja, Rehm jest mało popularny na rynku polskim, chyba właśnie ze względów finansowych. Klient mając do wyboru Rehm i Froniusa oczywiście wybierze tego drugiego z racji rozpoznawalności marki.

Wybrałem EWM, bo Esab i Lincoln to już nie jest ta sama jakość co kilkanaście lat temu i nie mam już do nich takiego przekonania. Rehm jest mało popularny w Polsce, dlatego wybrałem EWM. Mam kilku klientów którzy mają te EWM i sobie chwalą, chociaż tak naprawdę to jest też kwestia własnych preferencji i uprzedzeń. Ostatnio miałem klienta który szukał tiga 200A i od razu na wejściu powiedział że musi być Kemppi. Proponowałem coś innego, ale uparcie chciał to bo maszynę miał już obcykaną. Nie chciał nawet darmowego pokazu właśnie wspomnianego CITOTIGA II Oerlikona - urządzenie w podobnych pieniądzach co Kemppi, ale dużo bardziej rozbudowany panel i więcej funkcji od MINARC TIG 200 EVO.

Ciekawi mnie jak wygląda sprawa gwarancji, jeśli masz oczywiście zamiar kupić nowe urządzenie czy raczej przymierzasz się do zakupu "używki"?

Co w ogóle Pan sądzi o tym urządzeniu CITOTIG z Oerlikona? Miał Pan do czynienia z nimi w Niemczech? Oerlikon jest tam bardzo popularny, chyba nawet bardziej niż EWM :)

PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2018, 01:41 

Niestety nie. Oerlikon jest mi obcy. Wiem że taka firma istnieje wyłącznie dlatego że siedzę już kilka dni i czytam o spawarkach na różnych forach. I wszystkie opinie na temat oerlikon są jak najbardziej pozytywne dlatego uważam że maszyna godna polecenia.

Planuje zakup nowej maszyny. Max300A i 100% cykl pracy w 40° minimum 200A. W firmie której pracuje mamy kilkadziesiąt maszyn właśnie firmy Rehm. Od tych starszych np. Rehm transtig 330 po Rehm invertig.Pro 280 digital. Wszystkie pracują bez zastrzeżeń. Najnowszy tig ten invrrtig.pro ma opcję hyperpuls co oznacza 15 000 Hz. Przy ręcznym spawaniu raczej tego nie stosujemy natomiast na stole obrotowy z podajnikiem drutu daje naprawdę fajny efekt (stosunkowo wąska spoina ale głęboko wtopiona). Nie wiem czy inne dostępne na rynku tigi mają taka opcje. I jeszcze jedna rzecz która chwałę to panel ustawiony pod kątem że nie trzeba zaglądać i dość duże przyciski także w grubej rękawicy można wszystko precyzyjnie ustawic.

Ewm jest tanszy a jeżeli równie dobry to decyzja raczej prosta. Poza tym to moi pracownicy beda jej używali a nie ja. Do tej pory spawali na migtronicach też w Niemczech (maszyny podobne do ewm). Oj ciężko podejmuje się takie decyzje...
I jeszcze nie wiem która laleczkę wybiore.. :lol:

PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2018, 01:56 

Myślę że jeszcze trzeba przemyśleć kwestię gwarancji i ewentualnego serwisu. Planujesz zakup nowej maszyny czy używanej? Jeśli nowa, to może być jedynie problem z gwarancją - będzie trzeba dostarczyć maszynę do serwisu w Niemczech.

Może warto się jednak zastanowić nad zakupem maszyny w Polsce z racji łatwiejszego dostępu do serwisu w przypadku jakiejś awarii?

PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2018, 12:21 

Rehm daje gwarancję na 3 lata. Ja osobiście mieszkam w Niemczech a tylko firma będzie w Polsce. Tworzę w razie ewentualnych problemów mój pracownik przywiezie spawarkę do mnie a ja dam ja do firmy w której pracuje. Oni z kolejki wyślą dalej. Także z gwarancją to nie problem

PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2018, 19:31 

Skoro znasz maszynę i osobiście nią spawałeś, nie będzie problemu z gwarancją i masz na nią fundusz, to nie ma się nad czym zastanawiać tylko brać tego Rehma. ;)

PostNapisane: sobota, 17 lutego 2018, 21:18 

Witam. Jeśli szukasz spawarki dc to moge polecić Ci esab faltig. Jest to nowsza wersja ozas faltig tylko w innej obudowie.Pracuje na tej spawarce już 4 lata i do tej pory nie było z nią żadnych problemów, pancerna spawarka i według mnie warta swojej ceny. Spawałem też w delegacjach na kempi które kosztują po 20 tys i tez są bardzo dobre ale według mnie ozas w niczym nie ustępuje.
Kod:
https://www.ceneo.pl/14871010

Druga spawarka którą moge Ci polecić to:
Kod:
https://www.wykop.pl/wpis/11499000/witam-wszystkich-mirkow-sprawa-jest-tego-typu-ze-c/

Naprawde dobra spawarka, bardzo dobrze spawa aluminium, spawam nią konstrukcje aluminiowe i stal nierdzewną. Jest to polska solidna konstrukcja. Tylko nie wiem czy produkują jeszcze takie ale z tego co widziałem w google to chyba pod inną nazwą.

Polskie spawarki są bardzo dobre i trzeba wspierać to co nasze ale osobiście marzy mi sie esab rebe 205
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=we7kxK2jfmc

Pozdrawaim.

PostNapisane: wtorek, 27 marca 2018, 22:01 

Kupiłem Rehm Invertig. Pro 240 Digital Compact. Razem z chłodzeniem i jestem naprawdę bardzo zadowolony :)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]