spawacz.pl

forum spawacza

Dyskusje, opinie i porady dotyczące szeroko pojętej branży spawalniczej
Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 16:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 18:56 

Witam, jestem przed zakupem przecinarki plazmowej. Jak większość rodaków, z powodów ekonomicznych zdecydowałem się na produkt azjatycki dokładnie CUT 160 z magnuma. Moje pytanie czy kompresor z wydajnością teoretyczna na poziomie 330l/min podoła tej maszynie (handlowcy twierdza że spokojnie, ze te 300l/min w instrukcji to przy max mocy) koledzy może ktoś posiada taką maszynę i ma jakieś doświadczenie. Za pomoc z góry dziekuję

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 19:28 

kluczy napisał(a):
Witam, jestem przed zakupem przecinarki plazmowej. Jak większość rodaków, z powodów ekonomicznych zdecydowałem się na produkt azjatycki dokładnie CUT 160 z magnuma. Moje pytanie czy kompresor z wydajnością teoretyczna na poziomie 330l/min podoła tej maszynie (handlowcy twierdza że spokojnie, ze te 300l/min w instrukcji to przy max mocy) koledzy może ktoś posiada taką maszynę i ma jakieś doświadczenie. Za pomoc z góry dziekuję

Do ciągłej pracy i grubszych blach będzie mało.
330 na ssaniu - to około 230-250 l/min w rzeczywistości. Producent podaje 280-300 l/min

Cytat z DTR:
"Do pracy tego urządzenia niezbędne jest zapewnienie dostaw czystego, suchego powietrza lub azotu.
Medium powinno być wolne od obecności oleju i o ile to konieczne powinno się stosować filtr
przeciwolejowy. Źródło gazu powinno zapewniać ciśnienie od 4,0 do 4,5 bar i przepływ na poziomie od
100 ÷ 280 l/min (w zależności od urządzenia). Nie dotrzymanie tych warunków może spowodować wzrost
temperatury pracy lub uszkodzenie palnika
."

Będziesz miał większe zużycie części eksploatacyjnych.

PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 22:24 

Kolega "toolmetal" ma rację, sprawa się rozgrywa o uchwyt. Pozostaje sprawdzić jaką faktycznie ma wydajność sprężarka lub kupić z wydajnością najmniej 280l. Można oczywiście zaryzykować- zakładam oczywiście że maszyna nie będzie pracowała na Amperażu bliskiemu MAX. Efektem będzie większe zużycie części eksploatacyjnych w tym przypadku dość tanich. Wybór należy do ciebie

PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 23:02 

4weld.pl napisał(a):
Kolega "toolmetal" ma rację, sprawa się rozgrywa o uchwyt. Pozostaje sprawdzić jaką faktycznie ma wydajność sprężarka lub kupić z wydajnością najmniej 280l. Można oczywiście zaryzykować- zakładam oczywiście że maszyna nie będzie pracowała na Amperażu bliskiemu MAX. Efektem będzie większe zużycie części eksploatacyjnych w tym przypadku dość tanich. Wybór należy do ciebie

Tanie - jaaasne - a Świstak siedzi i zawija w sreberka ;-)))
Przygotuj sobie duże wiaderko na zużyte dysze i elektrody - złom kolorowy jest w cenie ;-)

A tak poważnie - trzeba sobie przekalkulować ekonomikę cięcia - plazma do tanich nie należy.

PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 23:52 

No tak, najlepiej kolego kup dobry brzeszczot i będzie najtaniej.
Kolego toolmetal palniki Trafimetu są jednymi z najtańszych w eksploatacji i jeśli uważasz że kwota ok 6zł za elektrodę czy dyszę to "dużo" to ja wysiadam, pozostaje brzeszczot. No można ciąć gazowo zawsze "taniej, szybciej i ładniej" no i trochę technikę trzymania szlifierki przy okazji gradowania poćwiczymy, i sprawdzimy ile waży młotek przy okazji prostowania przepalonego elementu :) .
A tak na poważnie kolega zadał pytanie dotyczące kompresora i przedstawiliśmy mu ewentualne konsekwencje zakupu trochę mniejszego niż zalecany. Jeśli by chciał kupić plazmę Kjellebrga i części by kosztowały na poziomie 30zł za element to rozmowa by faktycznie była krótka, a tak na marginesie może jest droższa od cięcia (tak naprawdę nie wiem co toolmetal miał na myśli) ale kalkulując w kategoriach jakość szybkość i komfort pracy to palnik raczej wysiada (nie uwzględniam tu branży złomiarskiej)
TYLKO ROZMAWIAMY :D

PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 00:28 

dziękuję za burzliwą dyskusję, zapomniałem dodać że taką sprężarkę mam więc jak będzie za mała to pewnie kupimy większą.
Musze powiedzieć sprzedawcy w moim sklepie niech tu zajrzy to może się trochę podszkoli.
Tak na koniec, nie pozagryzajcie się. Jeszcze raz dzięki

PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 10:43 

4weld.pl napisał(a):
No tak, najlepiej kolego kup dobry brzeszczot i będzie najtaniej.
Kolego toolmetal palniki Trafimetu są jednymi z najtańszych w eksploatacji i jeśli uważasz że kwota ok 6zł za elektrodę czy dyszę to "dużo" to ja wysiadam, pozostaje brzeszczot. No można ciąć gazowo zawsze "taniej, szybciej i ładniej" no i trochę technikę trzymania szlifierki przy okazji gradowania poćwiczymy, i sprawdzimy ile waży młotek przy okazji prostowania przepalonego elementu :) .
A tak na poważnie kolega zadał pytanie dotyczące kompresora i przedstawiliśmy mu ewentualne konsekwencje zakupu trochę mniejszego niż zalecany. Jeśli by chciał kupić plazmę Kjellebrga i części by kosztowały na poziomie 30zł za element to rozmowa by faktycznie była krótka, a tak na marginesie może jest droższa od cięcia (tak naprawdę nie wiem co toolmetal miał na myśli) ale kalkulując w kategoriach jakość szybkość i komfort pracy to palnik raczej wysiada (nie uwzględniam tu branży złomiarskiej)
TYLKO ROZMAWIAMY :D

Kolego cztery-weld - palniki Trafimet nie są niestety mistrzami oszczędności w eksploatacji ;-)
A już tym bardziej pracujące na częściach-zamiennikach za 6 PLN (oryginały do mokrego palnika Trafimetu np. PW180 są o wiele droższe).
Cóż z tego że do Kjellberga zapłaci 30 PLN za części jak wymieni je raz na dobę a nie kilka kpl. Przykładowo do Hypertherma Powermax 1650 - 1 kpl części oryginalnych to koszt około 50-70 PLN - i co z tego? I tak jest to najekonomiczniejsza plazma w tym zakresie mocy.

Mówimy oczywiście o cięciu ciągłym przynajmniej jednozmianowym.

TYLKO ROZMAWIAMY !!! :mrgreen: :mrgreen:

PostNapisane: poniedziałek, 28 marca 2011, 20:27 

Jezeli bedzie to ciecie dorywcze to czesto wystarczy dokupic odpowidnio duzy zbiornik na powietrze ktory bedzie dzialal jak akumulator. Sprezarka bedzie pracowala dluzej , a krotkie pobory przewyzszajace jej wydajnosc wyrowna zbiornik, ktory zostal uprzednio napelniony.

Jesli bedzie to na produkcje do ciaglej lub seryjnej pracy to sprezarka powinna miec przynajmniej raz wieksza wydajnosc od zapotrzebowania, i mozliwe duzy zbiornik - bedzie sie zadziej zalaczac i wylaczac co pozwoli obnizyc koszty eksploatacji i wydluzy trwalosc sprezarki.

Nalezy pamietac, ze koszt sprezarki w czasie jej "zycia" to jest 10...20% kosztow calkowitych. Pozostaly koszt to energia (ponad 60%) i serwis (olej, filtry, czesci zamienne)

PostNapisane: piątek, 5 października 2018, 11:24 

I jak został rozwiązany ten problem? po tak burzliwej dyskusji jestem bardzo ciekawy. Tak na przyszłość jeżeli macie dylemat jaki kupić kompresor( nie chcecie za dużej ale z kolei nie wiecie czy mniejsza podoła) polecam wynajem kompresora. Miałem podobny problem kiedyś i najpierw wynająłem kompresor ( w firmie Arbatech z Dąbrowy, ja akurat jestem z Poznania ale wiem że maja punkty serwisowe na terenie całej Polski), a potem go odkupiłem.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]